Čína postaví obrovskú solárnu elektráreň vo vesmíre

 

Vo februári vyšlo najavo, že vedci pracujúci pre Pentagón úspešne otestovali vo vesmíre solárny panel veľkosti krabice na pizzu, ktorý bude na Zem dodávať energiu vo forme lasera.

V Číne sa však v súčasnosti hovorí o tom, že podobný systém sa v blízkej budúcnosti plánuje zaviesť v priemyselnom meradle, a to od roku 2022. Samozrejme, rok 2022 je len malým krokom, v ktorom sa bude vyrábať len malé množstvo elektriny, ale do roku 2030 sa plánujú megawatty a okolo roku 2050 gigawatty na pokrytie priemyselných potrieb.

Samozrejme, bude to vyžadovať obrovské množstvo práce – podľa článku SpaceNews by si takáto výroba vyžadovala inštaláciu solárnych panelov s rozlohou niekoľkých štvorcových kilometrov vo výške 35 tisic km. To by znamenalo náklad približne 10 000 ton, ktoré by sa vyniesli do vesmíru vo viac ako 100 štartoch, aby sa zmontovali jednotlivé panely.

Využívala by sa na to verzia rakety Dlhý pochod 9 na nosenie užitočného nákladu – aspoň spočiatku, ale do roku 2050 by mohla byť k dispozícii novšia technológia.

Najväčšou výhodou vesmírnej solárnej elektrárne je, že je úplne nezávislá od počasia, takže môže vyrábať obnoviteľnú energiu v podstate nepretržite a môže byť dodávaná na miesta, kde je ťažké vyrábať zelenú energiu.

Súvisiace články

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *